Svensklärare sökes till Falun/Borlänge

Plats: Falun

Är du driven, nyfiken, intresserad av människors utveckling och redo för en riktig utmaning? Då är det här någonting för just DIG!

YrkesAkademin är en av Sveriges ledande leverantörer av yrkesutbildning. Vi har varit verksamma i branschen sedan 1997. Vi bedriver utbildning inom transport, entreprenad, teknik och serviceyrken. Uppdragsgivare är främst statliga myndigheter och kommuner men vi riktar oss även till företag och privatpersoner. Vår verksamhet sträcker sig från Lappland till Skåne med omkring 400 anställda fördelade på ett 60-tal orter.

Vi söker dig som vill vara med och forma vår undervisning i svenska som andraspråk i kombination med våra yrkesutbildningar. Du kommer att jobba tillsammans med våra yrkeslärare inom våra yrkesvuxutbildningar. Du har ett drivande förhållningssätt och trivs med kontinuerlig utveckling av undervisning i nära samarbete med dina kollegor. Vill du vara med och utveckla vår verksamhet?

ARBETSUPPGIFTER

Du kommer att undervisa våra elever som läser yrkesutbildningar och förberedande yrkesutbildningar i kombination med svenska/svenska grund. Utgångpunkten för svenskundervisningen är de yrkeskurser som våra elever läser, vilket innebär att du kommer att ha ett nära samarbete med yrkeslärarna. I tjänsten ingår sedvanliga arbetsuppgifter för en lärare i grundsvenska inkl. samplanering med yrkeslärarna, genomförande, dokumentation och uppföljning av undervisningen.

KVALIFIKATIONER

Vi söker Dig som är legitimerad lärare.

Lärarbehörighet samt minst 30 hp i SvA är ett krav.

Mycket god samarbetsförmåga och flexibilitet krävs.

Vi ser gärna att du är utåtriktad, mycket flexibel, förändringsbenägen, lösningsinriktad och innehar en helhetssyn samtidigt som du har ett öga för detaljer.

Erfarenhet av att undervisa i grundsvenska är meriterande, men inget krav - vi välkomnar även dig som är nyexaminerad att söka tjänsten.

Plats: Falun/borlänge

Intervjuer sker löpande.

Kontaktpersoner

Tofva Malone, biträdande rektor 073-353 08 43

Mats Berglund, rektor 073-231 47 21

Responsible recruiter

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.