SFI-lärare till Falun-Borlänge

Är du den vi söker?

Vi söker dig som ska vara med och forma vår SFI-undervisningen i kombination med yrkesutbildningar. Du kommer att jobba nära med yrkeslärarna inom de olika yrkesvuxutbildningar vi bedriver. YrkesAkademin anser att arbetssättet ger eleverna den bästa utbildningen och möter deras framtida arbete bäst. Du är drivande och trivs med kontinuerlig utveckling av undervisningen i nära samarbete med dina kollegor. Vill du vara med och utveckla vår verksamhet?

 

ARBETSUPPGIFTER

Du kommer att undervisa våra elever som läser yrkesutbildningar och förberedande yrkesutbildningar i kombination med svenska antigen SFI eller svenska grund. Utgångpunkten för svenska undervisningen är de yrkeskurser som våra elever läser. Detta kräver ett nära samarbete med yrkeslärarna. I tjänsten ingår alla förekommande arbetsuppgifter för en SFI-lärare inkl. samplanering med yrkeslärarna, genomförande, dokumentation och uppföljning av undervisning i svenska för invandrare.

 

KVALIFIKATIONER

Vi söker Dig som är legitimerad SFI-lärare.

Lärarbehörighet samt minst 30 hp i SvA är ett krav.

Erfarenhet av att undervisa som SFI-lärare är meriterande men inget krav ser gärna dig som nyexaminerad.

Mycket god samarbetsförmåga och flexibilitet krävs.

Vi ser gärna att du är utåtriktad, mycket flexibel, förändringsbenägen, lösningsinriktad och innehar en helhetssyn samtidigt som du har ett öga för detaljer.

Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

 

Intervjuer sker löpande.

 

Kontaktpersoner

Mats Berglund, rektor 073-231 47 21

David Tunell, Regionchef 072-531 83 75

Responsible recruiter

David Tunell

david.tunell@ya.se

Ansök

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

Jag godkänner att mina personuppgifter hanteras i enlighet med följande integritetspolicy