Lärare till Svenska som andraspråk Falun-Borlänge

Är du den vi söker?

Vi söker dig som ska vara med och forma vår Svenska som andraspråk undervisning i kombination med yrkesutbildningar. Du kommer att jobba nära med yrkeslärarna inom de olika yrkesvuxutbildningar vi bedriver. YrkesAkademin anser att arbetssättet ger eleverna den bästa utbildningen och möter deras framtida arbete bäst. Du är drivande och trivs med kontinuerlig utveckling av undervisningen i nära samarbete med dina kollegor. Vill du vara med och utveckla vår verksamhet?

ARBETSUPPGIFTER

Du kommer att undervisa våra elever som läser yrkesutbildningar och förberedande yrkesutbildningar i kombination med svenska/svenska grund. Utgångpunkten för svenska undervisningen är de yrkeskurser som våra elever läser. Detta kräver ett nära samarbete med yrkeslärarna. I tjänsten ingår alla förekommande arbetsuppgifter för en grundsvenska lärare inkl. samplanering med yrkeslärarna, genomförande, dokumentation och uppföljning av undervisningen.

KVALIFIKATIONER

Vi söker Dig som är legitimerad lärare.

Lärarbehörighet samt minst 30 hp i SvA är ett krav.

Erfarenhet av att undervisa i grundsvenska är meriterande men inget krav då vi gärna dig som nyexaminerad.

Mycket god samarbetsförmåga och flexibilitet krävs.

Vi ser gärna att du är utåtriktad, mycket flexibel, förändringsbenägen, lösningsinriktad och innehar en helhetssyn samtidigt som du har ett öga för detaljer.

Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet.

Intervjuer sker löpande.

Kontaktpersoner

Tofva Bjarme, enhetschef 073-353 08 43

Mats Berglund, rektor 073-231 47 21

 

Responsible recruiter

David Tunell

david.tunell@ya.se

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.